| Series | ThinkBook 14 |
| Software | Free DOS |
| Processor, series | Intel Core Ultra 5 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 135H 1.20 GHz, 18 MB cache |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory, GB | 16GB 5600MHz (1x16GB) |
| Memory, slots | Up to 64GB; 2 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Memory, type | DDR5 |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 1000GB M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe |
| Display, inch | 14.0" (35.56 cm) 300 nits |
| Touch display | - |
| IPS matrix | IPS |
| Display, resolution | 1920x1200 |
| Refresh rate, Hz | 60Hz |
| Display, type | Anti-Glare |
| Video card, type | Integrated |
| Video card, model | Intel Arc Graphics |
| Video card, GB | - |
| Optical drive | - |
| Sound | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec; Stereo speakers, 2x 2W, Dolby Audio, 2x Microphone, Array |
| Network | Ethernet 100/1000M |
| Wireless Network | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| 4G/LTE | - |
| M.2 slot | Two M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| USB port | 1 USB-A (USB 3.2 Gen 1), 1 USB-A (USB 3.2 Gen 1), Always On, 1 USB-C (USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 |
| HDMI port | HDMI |
| Display port | - |
| Ethernet (RJ-45) port | RJ-45 |
| Serial (RS-232) port | - |
| Expansion port | 1 USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 |
| Audio ports | 1 Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| VGA connector | - |
| Docking connector | Various docking solutions supported via Thunderbolt or USB-C |
| Card reader | SD card reader |
| Fingerprint reader | Power Button with Fingerprint Reader |
| Web camera, MP | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Keyboard, type | Backlit Keyboard |
| Cyrillization | BDS Cyrillic keyboard |
| Security | Kensington Nano Security Slot; Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Windows OS | - |
| Battery, cell | 3-Cell, Integrated 45Wh, 65W USB-C |
| Dimensions (W, D, H), cm | 31.3 x 22.4 x 1.8 cm |
| Color | Arctic Grey |
| Case Finish | Metal |
| Weight, kg | 1.36 kg |
| Warranty | 36 months |