| Series | ThinkBook 16 |
| Software | Free DOS |
| Processor, series | AMD Ryzen 7 |
| Processor | AMD Ryzen 7 250 3.30 GHz, 16 MB cache |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory, GB | 32GB 5600MHz (2x16GB) |
| Memory, slots | up to 64GB, Two SO-DIMM slots |
| Memory, type | DDR5 |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Display, inch | 16.0" (40.64 cm), 400 nits |
| Touch display | - |
| IPS matrix | IPS |
| Display, resolution | 1920x1200 |
| Refresh rate, Hz | 60Hz |
| Display, type | Anti-Glare |
| Video card, type | Integrated |
| Video card, model | AMD Radeon 780M |
| Video card, GB | - |
| Optical drive | - |
| Sound | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio, High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Network | 100/1000M |
| Wireless Network | Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| 4G/LTE | - |
| M.2 slot | 1 M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot, 1 M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot |
| USB port | 2 USB-A (1 Always On), 2 USB-C with USB PD 45-65W and DisplayPort 1.4a |
| HDMI port | HDMI |
| Display port | - |
| Ethernet (RJ-45) port | RJ-45 |
| Serial (RS-232) port | - |
| Expansion port | - |
| Audio ports | 1 Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| VGA connector | - |
| Dock connector | - |
| Card reader | SD Card Reader |
| Fingerprint reader fingerprint | Power Button with Fingerprint Reader |
| Web camera, MP | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Keyboard, type | Backlit Keyboard |
| Cyrillization | BDS Cyrillic keyboard |
| Security | Discrete TPM 2.0 Enabled, Kensington Nano Security Slot |
| Windows OS | - |
| Battery, cell | 3-Cell, 48Wh, 65W USB-C (3-pin) adapter |
| Dimensions (W, D, H), cm | 35.6 x 25.3 x 1.7 cm |
| Color | Grey |
| Body finish | Metal |
| Weight, kg | 1.70 kg |
| Warranty | 36 months |