| Technology | Laser, DLP |
| Brightness, lumens | 4,000 ANSI Lumens |
| Contrast | 3,500:1 |
| Sec. capability | 1280x800 |
| Format Support | 16:10 (Native), 4:3 (Supported), 16:9 (Supported) |
| Sound | 15W |
| Zoom Ratio | 1.1x |
| Short Throw | no (Throw Ratio 1.54 ~ 1.72) |
| Inputs | RS232 (D-sub), USB (Type A 2.0) |
| Outputs | Audio Out 3.5mm mini jack, DC Out (5V/1.5A, USB Type A), Share output port |
| HDMI | 2 HDMI |
| Lamp life, h | 20,000 Hours (Standard) / 30,000 Hours (ECO) |
| Dimensions (W, D, H), cm | 28.6 x 21.6 x 11.6 |
| Weight, kg | 2.9 kg |
| Color | White |
| Warranty | 24 months |