Product features:
| Series | Travelmate B3 |
|---|---|
| Software | Windows 11 Pro |
| Processor, series | Intel Celeron |
| Processor | Intel Celeron N4500 1.10 GHz, 4 MB cahce |
| Memory, GB | 8GB 4800MT/s onboard |
| Memory, type | LPDDR5 |
| Hard drive, type | eMMC |
| Hard drive, GB | 128GB |
| Display, inch | 11.6" (29.46 cm) |
| Touch screen | Touch screen |
| Display resolution | 1366x768 |
| Refresh rate, Hz | 60Hz |
| Display type | Anti-Glare |
| Video card type | Integrated |
| Video card model | Intel UHD Graphics |
| Sound | Acer Purified.Voice technology with two built-in microphones |
| Wireless network | Intel 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| USB port | 1 USB Type-C, 2 USB 3.2 Gen 1 |
| HDMI port | HDMI |
| Audio ports | 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Card reader | Micro SD card reader |
| Reader fingerprint | - |
| Web camera, MP | Webcam |
| Keyboard, type | Standart Keyboard |
| Cyrillic | BDS Cyrillic keyboard |
| Security | Kensington lock slot |
| Windows OS | yes |
| Battery, cell | 50 Wh 3-cell Li-ion battery, USB Type-C 45 W PD AC adapter |
| Dimensions (W, L, H), cm | 29.1 x 21.1 x 2.1 cm |
| Color | Black |
| Body Cover | Plastic |
| Weight, kg | 1.40 kg |
| Others | Time-of-Flight (ToF) Laser-Ranging Sensor |
| Warranty | 36 months |