| Technology | DLP |
| Brightness, lumens | 1,200 (standard), 960 (eco) ANSI Lumens; 4,000 LED Lumens |
| Contrast | 5000:1 |
| Sec. ability | 1920x1080 |
| Screen size, inch | 37" ~ 120" (95.0 cm ~ 305cm) |
| Format Support | 16:9 (native) / 4:3 (supported) |
| Sound | 1x 8W |
| Operating Noise, dB | 22 dBA (eco) |
| Magnification Ratio | 1x |
| Short Throw | no (Throw Ratio: 1.2) |
| Wireless Projection Option | Wireless Projection |
| Outputs | 2x USB (Type A 2.0), share output port, Audio out (3.5 mm) |
| HDMI | HDMI |
| Lamp, W | 110 Watts (Standard), 60 Watts (ECO), <0.5 Watts (Standby |
| Dimensions (W, D, H), cm | 26.0 x 10.7 x 24.7 cm |
| Weight, kg | 1.32 kg |
| Color | White |
| Warranty | 36 months |