| Technology | Laser, DLP |
| Brightness, lumens | 4,000 ANSI Lumens |
| Contrast | 3,000,000:1 |
| Sec. capability | 1920x1080 |
| Format Support | Native 16:9 |
| Sound | 10W |
| Operating Noise, dB | 34 dBA (Normal), 28 dBA (ECO) |
| Magnification Ratio | 1.3x |
| Short Throw | no (Throw Ratio 1.15 - 1.50) |
| Wireless Option projection | Optional (Wireless USB dongle 5201BS) |
| Inputs | 3 USB Type A, USB Type C (Display Port with PD out 5V/1A), RS232 in (DB-9pin) |
| Outputs | Audio out (3.5mm Mini Jack) |
| HDMI | 2 HDMI (2.0b/HDCP2.2) |
| Lamp, W | Laser |
| Lamp life, h | 20,000 hours |
| Dimensions (W, L, H), cm | 30.4 x 22.5 x 11.2 |
| Weight, kg | 2.9 kg |
| Color | White |
| Other | Rec. 709 Coverage: 92%; Keystone Adjustment: 2D, (Auto) Vertical ± 30 degrees; Horizontal ± 30 degrees; Picture Modes: 3D, Bright, HDR10, HLG, Presentation, Spreadsheet, sRGB, User 1, User 2, Video Conference; Remote Control RCI023 |
| Warranty | 36 months |