| Series | ProBook 4 |
| Software | Windows 11 Pro |
| Processor, series | AMD Ryzen 7 |
| Processor | AMD Ryzen 7 250 3.30 GHz, 16 MB cache |
| Memory, GB | 16GB 5600MHz (1x16GB) |
| Memory, slots | 2 SO-DIMM slots |
| Memory, type | DDR5 |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 512GB PCIe |
| Display, inch | 16.0" (40.64 cm), 300 nits |
| Touch display | - |
| IPS matrix | IPS |
| Display, resolution | 1920x1200 |
| Refresh rate, Hz | 60Hz |
| Display, type | Anti-Glare |
| Video card, type | Integrated |
| Video card, model | AMD Radeon 780M |
| Video card, GB | - |
| Optical drive | - |
| Sound | 2 built-in speakers, 2 microphones |
| Network | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wireless Network | MediaTek RZ616 Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| 4G/LTE | - |
| M.2 slot | - |
| USB port | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI port | HDMI |
| Display port | - |
| Ethernet (RJ-45) port | RJ-45 |
| Serial (RS-232) port | - |
| Expansion port | - |
| Audio ports | 1 stereo headphone/microphone combo jack |
| VGA connector | - |
| Dock connector | - |
| Card reader | - |
| Fingerprint reader | Fingerprint Reader |
| Web camera, MP | 1080p FHD camera |
| Keyboard, type | Backlit Keyboard |
| Cyrillic | No Cyrillic keyboard |
| Security | 1 security lock slot |
| Windows OS | yes |
| Battery, cell | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion polymer, 65 W USB Type-C adapter |
| Dimensions (W, D, H), cm | 35.9 x 25.1 x 1.7 cm |
| Color | Silver |
| Body finish | Metal |
| Weight, kg | 1.75 kg |
| Warranty | 36 months |