| Series | ProDesk 4 |
| Software | Windows 11 Pro |
| Processor, series | Intel Core Ultra 5 |
| Processor | Intel Core Ultra 5-225 2.70 GHz, 20 MB cache |
| Chipset | Intel Q870 |
| Memory, GB | 16GB 5600MHz (1x16GB) |
| Memory, slots | up to 64GB, 2 slots |
| Memory, type | DDR5 |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 512GB M.2 PCIe |
| Monitor | - |
| Web camera, MP | - |
| Video card, type | Integrated Intel Graphics |
| Video map, GB | - |
| Optical Drive | - |
| Sound | Realtek ALC3252 |
| Network | 10/100/1000Base-T, Realtek Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.4 |
| Parallel port | - |
| Serial port | - |
| M.2 slot | - |
| USB port | 3 USB 2.0, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 3 USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI port | HDMI |
| Display port | DisplayPort |
| Ethernet (RJ-45) port | RJ-45 |
| Audio ports | Combo headphone/mic port |
| Expansion port | - |
| DVI connector | - |
| VGA connector | - |
| S/PDIF connector | - |
| Card reader | - |
| Accessories included | HP 125 Keyboard & HP 125 Mouse |
| Windows OS | yes |
| Box | Desktop |
| Dimensions (W, D, H), cm | 30.3 x 30.8 x 10.0 cm |
| Color | Black |
| Warranty | 36 months |