| Series | 250R |
| Software | Free DOS |
| Processor, series | Intel Core 3 |
| Processor | Intel Core 3 100U 1.20 GHz, 10 MB cache |
| Memory, GB | 8GB 3200MHz (1x8GB) |
| Memory, slots | 2 SODIMM |
| Memory, type | DDR4 |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 512GB PCIe NVMe |
| Display, inch | 15.6" (39.62 cm), 300 nits |
| Touch display | - |
| IPS matrix | IPS |
| Display, resolution | 1920x1080 |
| Refresh rate, Hz | 60Hz |
| Display, type | Anti-Glare |
| Video card, type | Integrated |
| Video card, model | Intel Graphics |
| Video card, GB | - |
| Optical drive | - |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphones |
| Network | - |
| Wireless Network | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE-VT 802.11a/b/g/n/ax (2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| 4G/LTE | - |
| M.2 slot | - |
| USB port | 1 USB Type-C 10Gbps (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A (5Gbps) |
| HDMI port | HDMI 1.4 |
| Display port | - |
| Ethernet (RJ-45) port | - |
| Serial (RS-232) port | - |
| Expansion port | - |
| Audio ports | 1 stereo headphone/microphone combo jack |
| VGA connector | - |
| Dock connector | - |
| Card reader | - |
| Fingerprint reader | - |
| Web camera, MP | 1080p FHD camera with temporal noise reduction |
| Keyboard, type | Backlit Keyboard |
| Cyrillization | No Cyrillic keyboard |
| Windows OS | - |
| Battery, cell | HP Long Life 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer , HP Smart 45 W External AC power adapter |
| Dimensions (W, D, H), cm | 35.98 x 23.6 x 1.57 cm |
| Color | Silver |
| Case finish | Plastic |
| Weight, kg | 1.59 kg |
| Warranty | 24 months |