| Technology | DLP, Single 0.55" SVGA |
| Brightness, lumens | 4,000 ANSI Lumens |
| Contrast | 20,000:1 |
| Sec. ability | 800x600 |
| Screen size, inch | 60" ~ 150" (152.4 ~ 381 cm) |
| Supported formats | Native 4:3 (5 aspect ratio selectable) |
| Sound | 10W |
| Operating noise, dB | 34 dBA (Normal), 29 dBA (ECO) |
| Zoom ratio | 1.1:1 |
| Short throw | - |
| Wireless projection option | - |
| Inputs | 1 PC (D-sub 15pin), Audio in, Composite Video in, S-Video in, USB (Type mini B), USB TypeA-1, RS232 |
| Outputs | Monitor out, Audio out |
| HDMI | 2 HDMI |
| Lamp, W | 200W |
| Lamp life, h | up to 15 000 h lamp life |
| Dimensions (W, D, H), cm | 29.6 x 22.1 x 12.0 |
| Weight, kg | 2.3 kg |
| Color | White |
| Others | Keystone Adjustment: 1D, (Auto) Vertical ± 40 degrees; 3D Compatibility: Frame Packing,Frame Sequential,Side by Side,Top Bottom |
| Warranty | 36 months |