| Technology | DLP |
| Brightness, lumens | 4 800 ANSI Lumens |
| Contrast | 20 000:1 |
| Resolution | 1024x768 |
| Screen size, inch | 300" (762 cm) |
| Format Support | 4:3 (Native), 16:9 (Supported) |
| Sound | 3W |
| Operating Noise, dB | 32 dBA (Standard), 24 dBA (Eco) |
| Magnification Ratio | 1.1x |
| Short Throw | - |
| Wireless Projection Option | - |
| Inputs | Analog RGB/Component Video (D-sub), Composite Video (RCA), PC Audio (Stereo mini jack), RS232 (D-sub), USB (Type A) |
| Outputs | PC Audio (Stereo mini jack), Analog RGB (D-sub), DC Out (5V/1A, USB Type A) |
| HDMI | HDMI |
| Lamp, W | 220W |
| Lamp life, h | 6,000 Hours (Standard) / 7,000 Hours (ECO) / 10,000 Hours (ExtremeEco) |
| Dimensions (W, D, H), cm | 31.3 x 24.0 x 11.4 |
| Weight, kg | 2.8 kg |
| Color | Black |
| Warranty | 24 months |