| Technology | DLP |
| Brightness, lumens | 4,800 ANSI Lumens |
| Contrast | 20,000:1 |
| Sec. ability | 800x600 |
| Screen size, inch | 23" ~ 300" (58cm ~ 762cm) |
| Format Support | 4:3 (Native), 16:9 (Supported) |
| Sound | 3W Mono |
| Operating Noise, dB | 32 dBA (Standard), 24 dBA (Eco) |
| Magnification Ratio | 1.1x |
| Short Throw | - |
| Wireless Projection Option | - |
| Inputs | VGA, PC Audio, Composite Video |
| Outputs | PC Audio, VGA, RS232, USB (Type A) |
| HDMI | HDMI |
| Lamp, W | 220W |
| Lamp Life, h | 6,000 Hours (Standard) / 10,000 Hours (ECO) / 15,000 Hours (ExtremeEco) |
| Dimensions (W, D, H), cm | 31.3 x 24.0 x 11.4 |
| Weight, kg | 2.7 kg |
| Color | Black |
| Warranty | 24 months |