| Technology | DLP |
| Brightness, lumens | 3,600 ANSI Lumens |
| Contrast | 20,000:1 |
| Sec. ability | 1280x800 |
| Screen size, inch | 300" (762 cm) |
| Format Support | 16:10 (Native), 4:3/16:9 (Supported) |
| Sound | 16W |
| Operating Noise, dB | 32 dBA (Standard), 24 dBA (Eco) |
| Magnification Ratio | 1x |
| Short Focus | 0.52 (87"@98cm) |
| Wireless Option projection | - |
| Inputs | 1 Composite Video, 1 VGA In, 1 Audio In, 1 Audio Line In |
| Outputs | 1 VGA out, 1 Audio Out |
| HDMI | HDMI |
| Lamp, W | Osram 220W |
| Lamp life, h | 5,000 Hours (Standard) / 6,000 Hours (ECO) / 10,000 Hours (ExtremeEco) |
| Dimensions (W, D, H), cm | 31.3 x 25.5 x 11.4 |
| Weight, kg | 3.1 kg |
| Color | White |
| Warranty | 36 months |