Enjoy flawless visuals and true color saturation with the LG 4K UHD HDR Monitor. Content creators working with HDR content will appreciate its ability to reproduce brightness and contrast for visualizations and editing.
The monitor supports VESA DisplayHDR™ 400 with wide-range brightness and contrast, enabling dramatic visual immersion in the latest HDR games, movies, and images.
It can virtually transform standard content into HDR-quality video right on the screen. It helps improve color toning and luminance of SDR content to provide HDR-like quality.
It has 95% coverage of the DCI-P3 spectrum, making it a great solution for content creators, graphic designers, or anyone looking for high-precision color reproduction.
Product features:
| Screen size, inch | 27" (68.58 cm) |
| Screen Type | Flat |
| Widescreen | 16:9 |
| Technology | LED |
| Matrix Type | IPS |
| Display Type | Anti-Glare |
| Resolution | 3840x2160 |
| Response time, ms | 5ms |
| Refresh rate, Hz | 60Hz |
| Brightness, cd/m2 | 400cd/m2 |
| Static contrast | 1 200:1 |
| Dynamic contrast | 1 200:1 |
| Viewing angle H/ V | 178° / 178° |
| Synchronization type | Standard |
| Built-in speakers | 5W x2 |
| HDMI | 2 HDMI |
| Display port | DisplayPort |
| USB-C | 1 USB-C |
| USB hub | 2 USB 3.0 |
| Tilt | Tilt |
| Horizontal rotation | Swivel |
| Height adjustment | Height Adjust |
| Energy class | F |
| Consumption, kWh/1000h | 26 kWh |
| Dimensions with stand (W, D, H), cm | 61.5 x 23.9 x 45.9 (56.9) cm |
| Color | Black |
| VESA size, mm | 100 x 100 mm |
| Warranty | 36 months |