| Series | Prestigio Solutions |
| Software | No OS, Windows 11 trial version |
| Processor, series | Intel Core i5 |
| Processor | Intel Core i5-1235U 3.30 GHz, 12 MB cache |
| Memory, GB | 8GB |
| Memory, type | DDR5 |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 256GB PCIe NVMe |
| Monitor | - |
| Web camera, MP | - |
| Video card, type | Intel Iris Xe Graphics |
| Video card, GB | - |
| Optical drive | - |
| Network | LAN |
| Parallel port | - |
| Serial port | - |
| M.2 slot | - |
| USB port | 2 USB-A 3.0 Type-A, 1 USB Type-C, 2 USB 3.1 Type-A |
| HDMI port | 2 HDMI |
| Display port | - |
| Ethernet (RJ-45) port | RJ-45 |
| DVI connector | - |
| VGA connector | - |
| S/PDIF connector | - |
| Card reader | - |
| Windows OS | yes |
| Box | Mini |
| Color | Black |
| Warranty | 24 months |