| Type | Gaming |
| Color | Black/Gold |
| Height Adjustment | Gas Lift Class 4 |
| Maximum Backrest Angle | 155 ° |
| Armrest | Yes |
| Armrest Features | 4D Adjustable |
| Frame Material | Aluminum |
| Body Material | PVC Leather Velvet Fabric |
| Chair Features | Tilt Lock Headrest Support Cushion Lumbar Support Cushion Backrest Pocket |
| Wheels Quantity | 5 |
| Maximum Suitable Weight | 160 kg |
| Chair Width | 780 mm |
| Chair Height | 1440 mm |
| Backrest width | 560 mm |
| Backrest height | 890 mm |
| Backrest length | 550 mm |
| Seat width | 565 mm |
| Seat height | 120 mm |
| Seat depth | 470 mm |
| Weight of chair | 26.5 kg |
| Warranty | 24 months |