| Type | Gaming |
| Color | Navy Blue |
| Height Adjustment | Class 4 Gas Lift |
| Maximum Backrest Angle | 155 ° |
| Armrest | Yes |
| Armrest Features | 4D Adjustable |
| Body Material | Fabric |
| Chair Features | Pillow for Head Tilt Lock Lumbar Support Pillow Backrest Pocket |
| Wheels Quantity | 5 |
| Maximum Suitable Weight | 150 kg |
| Chair Width | 695 mm |
| Chair Height | 1370 mm |
| Backrest Width | 570 mm |
| Backrest height | 850 mm |
| Seat width | 570 mm |
| Seat height | 130 mm |
| Seat depth | 530 mm |
| Chair weight | 29.2 kg |
| Warranty | 24 months |