| Type | Gaming |
| Color | Army Green |
| Height adjustment | Class 4 Gas Lift |
| Maximum backrest angle | 155 ° |
| Armrest | Yes |
| Armrest features | 4D adjustable |
| Body Material | Fabric |
| Chair Features | Pillow for Head Tilt Lock Lumbar Support Pillow Backrest Pocket |
| Wheels Quantity | 5 |
| Maximum Suitable Weight | 150 kg |
| Chair Width | 695 mm |
| Chair Height | 1370 mm |
| Backrest width | 570 mm |
| Backrest height | 850 mm |
| Seat width | 570 mm |
| Seat height | 130 mm |
| Seat depth | 530 mm |
| Chair Weight | 29.2 kg |
| Warranty | 24 months |