Product features:
| Series | ExpertBook |
| Software | Windows 11 Pro |
| Processor, series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255H 1.50 GHz, 24 MB cache |
| Memory, GB | 16GB |
| Memory, slots | up to 64GB, 2 SO-DIMM slots |
| Memory, type | DDR5 |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 512GB PCI Express 4.0 |
| Display, inch | 14.0" (35.56 cm), 300 nits |
| Display, resolution | 1920x1200 |
| Refresh rate, Hz | 60Hz |
| Display, type | Anti-Glare |
| Video card, type | Integrated |
| Video card, model | Intel Arc Graphics |
| Sound | Audio by Dirac, Smart Amp Technology, Built-in speaker, Built-in array microphone |
| Network | Gigabit Ethernet |
| Wireless Network | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| M.2 slot | 1 M.2 2230 PCIe 4.0x4, 1 M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| USB port | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery |
| HDMI port | HDMI |
| Ethernet (RJ-45) port | RJ-45 |
| Audio ports | 3.5mm Combo Audio Jack |
| Card reader | Micro SD card reader |
| Fingerprint reader | Power Button with Fingerprint Reader |
| Web camera, MP | 1080p FHD camera |
| Keyboard, type | Backlit Keyboard |
| Cyrillic | No Cyrillic keyboard |
| Security | Kensington Nano Security Slot |
| Windows OS | yes |
| Battery, cell | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, 65W AC Adapter |
| Dimensions (W, D, H), cm | 31.5 x 22.7 x 1.9 cm |
| Color | Grey |
| Body finish | Plastic |
| Weight, kg | 1.53 kg |
| Warranty | 36 months |