Product features:
| Series | Zenbook |
|---|---|
| Software | Windows 11 Pro |
| Processor, series | Intel Core Ultra 9 |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285H 2.70 GHz, 24 MB cache |
| Memory, GB | 32GB on board |
| Memory, type | LPDDR5X |
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive GB | 1000GB NVMe PCIe 4.0 |
| Display inch | 14.0" (35.56 cm), 500 nits |
| IPS matrix | OLED |
| Display, resolution | 2880x1800 |
| Refresh rate, Hz | 120Hz |
| Display, type | Glare |
| Video card, type | Integrated |
| Video card, model | Intel Arc Graphics |
| Sound | Built-in speaker, Smart Amp Technology, Built-in array microphone |
| Wireless network | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| M.2 slot | 1 M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| USB port | 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI port | HDMI |
| Expansion port | 2 Thunderbolt 4 with support for display / power delivery |
| Audio Ports | 3.5mm Combo Audio Jack |
| Web Camera, MP | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Keyboard, type | Backlit Keyboard |
| Cyrillic | BDS Cyrillic keyboard |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Windows OS | yes |
| Battery, cell | 4-Cell, 75 Whrs, 65W AC adapter |
| Dimensions (W, D, H), cm | 31.2 x 22.0 x 1.5 cm |
| Color | Silver |
| Body finish | Metal |
| Weight, kg | 1.20 kg |
| Warranty | 24 months |