27-inch QHD (2560x1440) fast IPS gaming monitor with 165Hz (OC) refresh rate, designed for professional gamers and immersive gameplay
0.3ms GTG (min.) response time for smooth gameplay and ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB™) technology to further reduce motion blur and ghosting.
Compatible with NVIDIA G-SYNC, AMD FreeSync™ Premium and exclusive Variable Overdrive technology ensure smooth, tear-free gaming.
DisplayWidget Center allows easy monitor adjustment with a mouse
TUF Gaming AI technology with AI-powered features to enhance users' gaming experience
Product features:
| Panel Size (inches): | 27 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Viewable Display Area (H x W): | 596.74 (H) x 335.66 (V) mm |
| Display Surface: | Anti-Reflective Coating |
| Backlight Type: | LED |
| Panel Type: | IPS |
| Viewing Angle (CR>=10, H/V): | 178°/ 178° |
| Pixel Pitch: | 0.2331 mm |
| Resolution: | 2560x1440 |
| Color Space (sRGB): | 120% |
| Color Space (DCI-P3): | 90% |
| Brightness (typ.): | 300cd/㎡ |
| Contrast Ratio (typ.): | 1500:1 |
| Display Colors: | 16.7 million |
| Response Time: | 0.3ms(GTG, min.) |
| Refresh Rate (Max.): | 165Hz |
| HDR (High Dynamic Range) Support: | HDR10 |
| Flickerless: | Yes |
| Traceless Technology: | Yes |
| GameVisual: | Yes |
| Color temperature. Selection: | Yes (4 modes) |
| Auto-rotate: | Yes, supported by DisplayWidget Center |
| GamePlus: | Yes |
| HDCP: | Yes, 2.3 |
| Ultra-low motion blur: | Yes |
| VRR technology: | Yes (Adaptive-Sync) |
| Input technology GameFast: | Yes |
| Shadow Enhancement: | Yes |
| DisplayWidget: | Yes, DisplayWidget Center |
| Low Blue Light: | Yes |
| ASUS Power Sync: | Yes |
| Artificial Intelligence Assistive Technology: | Dynamic Shadow Enhancement, Dynamic Crosshair, AI Visual |
| Speaker: | Yes (2Wx2) |
| I/O Ports: | DisplayPort 1.4 x 1 (HBR2), HDMI(v2.0) x 2, Headphone Jack: Yes |
| Digital Signal Frequency: | HDMI: 30~280KHZ(H)/ 48~150HZ(V), DP :280KHZ/48~165HZ |
| Power Consumption: | <45W (Power Saving Mode: <0.5W, Power Off Mode: <0.3W) |
| Voltage: | 100-240V, 50/60Hz |
| Tilt: | Yes (+23° ~ -5°) |
| VESA Wall Mount: | 100x100mm |
| Kensington Lock: | Yes |
| Phys. Dimensions (W x H x D): | 61.5 x 45.3 x 19.3 cm (24.21" x 17.83" x 7.60") |
| Phys. Dimensions without stand (W x H x D): | 61.5 x 36.9 x 5.9 cm (24.21" x 14.53" x 2.32") |
| Box dimensions (W x H x D): | 68.0 x 45.0 x 17.1 cm (26.77" x 17.72" x 6.73") |
| Net Weight: | 4.7 kg (10.36 lb) |
| Net Weight without Stand: | 3.9 kg (8.60 lb) |
| Gross Weight: | 6.52 kg (14.37 lb) |
| Accessories: | Warranty Card, Quick Start Guide, Power Cord, L-Shaped Screwdriver, DisplayPort Cable |
| Certificate: | FSC MIX, G-SYNC Compatible, AMD FreeSync, VESA AdaptiveSync Display 165Hz, TÜV Low Blue Light, TÜV Flicker-free |
| Warranty: | 24 months |