| Technology | LCD |
| Brightness, lumens | 7,500 LED Lumens, 300 ANSI Lumens (Standard) (Compliant with ISO 21118 standard) |
| Contrast | 1,000:1 |
| Sec. capability | 1920x1080 |
| Format Support | 16:9 (native) / 4:3 (supported) |
| Sound | 2x 3 watts |
| Zoom Ratio | 1x |
| Short Throw | no (Throw Ratio 1.4 (64.5" @2m)) |
| Wireless Projection Option | Wireless Projection |
| Inputs | USB (Type A 2.0), share output port |
| Outputs | DC Out (5V/0.5A, USB Type A 2.0), PC Audio (3.5mm mini jack) |
| HDMI | HDMI |
| Lamp life, h | 30,000 Hours |
| Dimensions (W, D, H), cm | 16.6 x 13.3 x 10.0 cm |
| Weight, kg | 0.83 kg |
| Color | Blue |
| Others | +/-30° (Vertical, Manual & Auto), +/-30° (Horizontal, Manual & Auto) 4-Corner adjustment |
| Warranty | 24 months |