| Technology | DLP |
| Brightness, lumens | 1,500 ANSI Lumens |
| Contrast | 5000:1 |
| Sec. ability | 1920x1080 |
| Screen size, inch | 55" ~ 300" (139cm ~ 762cm) |
| Format Support | 16:9 (native) / 4:3 (supported) |
| Sound | 5W |
| Operating Noise, dB | 26 (eco) dB |
| Magnification Ratio | 1.1x |
| Short Throw | no (Throw Ratio 1.50 - 1.65) |
| Wireless Option projection | Wireless Projection |
| Outputs | PC Audio (3.5mm mini jack) x 1, DC Out (5V/2.0A, USB Type A) x 1 |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 |
| Lamp, W | RGB LED |
| Lamp life, h | 20,000 Hours (Standard) / 30,000 Hours (ECO) |
| Dimensions (W, D, H), cm | 23.8 x 12.7 x 21.5 cm |
| Weight, kg | 2.3 kg |
| Color | White |
| Warranty | 36 months |