| Series | Swift |
| Software | Windows 11 Home |
| Processor, series | AMD Ryzen 7 |
| Processor | AMD Ryzen 7 8845HS 3.80 GHz, 16 MB cache |
| Memory, GB | 16GB on board |
| Memory, slots | Onboard RAM (not replaceable or expandable) |
| Memory, type | LPDDR5X |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 512GB |
| Display, inch | 14.0" (35.56 cm), 300 nits |
| Touch display | - |
| IPS matrix | OLED |
| Display, resolution | 2880x1800 |
| Refresh rate, Hz | 90Hz |
| Display, type | Glare |
| Video card, type | Integrated |
| Video card, model | AMD Radeon Graphics |
| Video card, GB | - |
| Optical drive | - |
| Sound | DTS X: Ultra Audio, Acer TrueHarmony, Acer Purified, AI noise reduction, compatible with Cortana with Voice, Two built-in stereo speakers, dual built-in microphones |
| Network | - |
| Wireless Network | Wi-Fi 6E (802.11 ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| 4G/LTE | - |
| M.2 slot | - |
| USB port | 2 USB 3.2 Type-A Gen 1 (1 with Power-Off USB Charging), 2 USB 4.0 Type-C |
| HDMI port | HDMI |
| Display port | - |
| Ethernet (RJ-45) port | - |
| Serial (RS-232) port | - |
| Expansion port | - |
| Audio ports | 3.5 mm speaker/headphone/line-out |
| VGA connector | - |
| Dock connector | - |
| Card reader | Micro SD card reader |
| Fingerprint reader | Fingerprint Reader |
| Web camera, MP | QHD Webcam |
| Keyboard, type | Backlit Keyboard |
| Cyrillicization | No Cyrillic keyboard |
| Security | Kensington Lock |
| Windows OS | yes |
| Battery, cell | Li-Ion battery (3 cells / 53 Wh), USB Type-C 100W PD Adapter |
| Dimensions (W, D, H), cm | 31.3 x 21.8 x 1.5 cm |
| Color | Grey |
| Body finish | Metal |
| Weight, kg | 1.32 kg |
| Warranty | 24 months |