| Type | Gaming |
| Frame Material | Steel |
| Body Material | Velvet Fabric |
| Backrest | Adjustable |
| Maximum Backrest Angle | 160 ° |
| Minimum Backrest Angle | 95 ° |
| Armrest | Yes |
| Chair Features | Side Pocket for Storage|Recline |
| Maximum Suitable Weight | 135 kg |
| Exterior Color | Jet Gray |
| Backrest Width | 520 mm |
| Backrest Height | 620 mm |
| Seat width | 490 mm |
| Seat height | 460 mm |
| Seat depth | 490 mm |
| Chair width | 670 mm |
| Chair height | 1000 mm |
| Chair depth | 860 mm |
| Chair Weight | 24.6 kg |
| Warranty | 24 months |