| Type | Gaming |
| Exterior Color | Gray |
| Height Adjustment | Yes |
| Maximum Backrest Angle | 155 ° |
| Armrest | Yes |
| Body Material | Faux Linen |
| Armrest Features | 4D Adjustable |
| Chair Features | Tilt Lock Headrest Support Cushion Lumbar Support Cushion Backrest Pocket |
| Wheels Quantity | 5 |
| Maximum Suitable Weight | 120 kg |
| Chair Width | 685 mm |
| Height of chair | 1340 mm |
| Backrest width | 570 mm |
| Backrest height | 810 mm |
| Seat width | 520 mm |
| Seat height | 130 mm |
| Seat depth | 490 mm |
| Chair Weight | 20.7 kg |
| Warranty | 24 months |