| Chair Type | Gaming |
| Body Material | Woven Fabric |
| Filler | High-Density Mold Shaping Foam |
| Height Adjustment | Class 4 Gas Lift |
| Maximum Seat Height | 545 mm |
| Minimum Seat Height | 470 mm |
| Backrest | Adjustable |
| Maximum backrest angle | 155 ° |
| Minimum backrest angle | 90 ° |
| Armrest | Yes |
| Armrest features | 4D adjustable |
| Chair features | Tilt Lock |
| Lumbar Arch | |
| Backrest Pocket | |
| Magnetic Memory Foam Neck Pillow | |
| Other Features: | |
| Maximum Suitable Weight | 120 kg |
| External Color | Black/Orange |
| Dimensions and Weight: | |
| Backrest Width | 550 mm |
| Backrest Height | 860 mm |
| Seat Width | 470mm |
| Seat Height | 140mm |
| Seat Depth | 480mm |
| Width of the chair | 770 mm |
| Chair height | 1365mm |
| Chair weight | 25.2 kg |