| Type | Gaming |
| Color | White |
| Height Adjustment | Gas Lift Class 4 |
| Armrest | Yes |
| Body Material | Fabric |
| Chair Features | Tilt Lock Headrest Support Cushion Lumbar Support Cushion |
| Wheels Quantity | 5 |
| Maximum suitable weight | 120 kg |
| Chair width | 770 mm |
| Chair height | 1250 mm |
| Backrest width | 440 mm |
| Backrest height | 700 mm |
| Backrest length | 515 mm |
| Width of seat | 570 mm |
| Seat height | 140 mm |
| Seat depth | 490 mm |
| Chair weight | 15 kg |
| Warranty | 24 months |