| Series | ThinkPad E16 |
| Software | Free DOS |
| Processor, series | Intel Core Ultra 5 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 135H 1.20 GHz, 18 MB cache |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory, GB | 16GB 5600MHz (1x16GB) |
| Memory, slots | Up to 64GB, 2 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Memory, type | DDR5 |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Display, inch | 16.0" (40.64 cm), 400 nits |
| Touch display | - |
| IPS matrix | IPS |
| Display, resolution | 2560x1600 |
| Refresh rate, Hz | 120Hz |
| Display, type | Anti-Glare |
| Video card, type | Integrated |
| Video card, model | Intel Arc Graphics |
| Video card, GB | - |
| Optical drive | - |
| Sound | High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec, Stereo speakers 2x 2W Dolby Atmos (audio by HARMAN); 2x Microphone Array |
| Network | 100/1000M |
| Wireless Network | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| 4G/LTE | - |
| M.2 slot | 1 M.2 2242 PCIe 4.0 x4, 1 M.2 2280 PCIe 4.0 x4 |
| USB port | 1 USB-A 3.2 Gen1, 1 USB-A 3.2 Gen2, 1 USB-C 4.0 |
| HDMI port | HDMI |
| Display port | - |
| Ethernet (RJ-45) port | RJ-45 |
| Serial (RS-232) port | - |
| Expansion port | - |
| Audio ports | 1 Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| VGA connector | - |
| Dock connector | - |
| Card reader | - |
| Fingerprint reader | Power Button with Fingerprint Reader |
| Web camera, MP | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Keyboard, type | Backlit Keyboard |
| Cyrillization | BDS Cyrillic keyboard |
| Security | Kensington Nano Security Slot, Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Windows OS | - |
| Battery, cell | 3-cell, Integrated 64Wh; 65W USB-C (3-pin) |
| Dimensions (W, D, H), cm | 35.6 x 24.9 x 2.1 cm |
| Color | Black |
| Body finish | Metal |
| Weight, kg | 1.63 kg |
| Warranty | 36 months |