Product features:
| Series | ThinkPad P |
|---|---|
| Software | Windows 11 Pro |
| Processor, series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255H 1.50 GHz, 24 MB cache |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory, GB | 32GB 7467MHz |
| Memory, slots | One LPCAMM2 connector, dual-channel |
| Memory, type | LPDDR5X |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 1000GB M.2 2280 PCIe 5.0x4 Performance NVMe Opal 2.0 |
| Display, inch | 16.0" (40.64 cm), 500 nits |
| IPS matrix | IPS |
| Display, resolution | 1920x1200 |
| Refresh rate, Hz | 60Hz |
| Display, type | Anti-Glare |
| Video card, type | External |
| Video card, model | NVIDIA RTX PRO 2000 |
| Video card, GB | 8GB GDDR7 |
| Sound | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, SoundWire, Cirrus Logic CS42L43 codec |
| Wireless network | Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| M.2 slot | 2 M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| USB port | 1 USB-A 3.2 Gen 2 |
| HDMI port | HDMI |
| Expansion port | 2 Thunderbolt 5, 1 Thunderbolt 4 |
| Audio ports | Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Card reader | SD Express Card Reader |
| Fingerprint reader | Power Button with Fingerprint Reader |
| Web camera, MP | 5.0MP + IR with Privacy Shutter and Computer Vision Human Presence Detection on ISP |
| Keyboard, type | Backlit Keyboard |
| Cyrillic | BDS Cyrillic keyboard |
| Security | Discrete TPM 2.0 Enabled, Kensington Nano Security Slot |
| Windows OS | yes |
| Battery, cell | 4 cell Integrated 90Wh, 140W USB-C GaN |
| Dimensions (W, D, H), cm | 35.4 x 24.1 x 2.06 cm |
| Color | Black |
| Case finish | Metal |
| Weight, kg | 1.84 kg |
| Warranty | 36 months |