| Series | ThinkCentre Neo |
| Software | Windows 11 Pro |
| Processor, series | Intel Core i3 |
| Processor | Intel Core i3-1315U 3.30 GHz, 10 MB cache |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory, GB | 16GB 5600MHz (1x16GB) |
| Memory, slots | Up to 64GB, Two SODIMM slots |
| Memory, type | DDR5 |
| Hard drive, type | SSD |
| Hard drive, GB | 512GB M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Monitor | - |
| Web camera, MP | - |
| Video card, type | Integrated Intel UHD Graphics |
| Video card, GB | - |
| Optical Drive | - |
| Sound | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC256 codec, 2Wx1 Speakers |
| Network | Integrated 100/1000M, Realtek Wi-Fi 6E RTL8852CE, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| Parallel port | - |
| Serial port | - |
| M.2 slot | Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD) |
| USB port | 1 USB-C (USB 3.2 Gen 2), with data transfer and charging, 1 USB-A (USB 3.2 Gen 2), with Always On, 2 USB-A (USB 2.0), one supports Smart Power On, 2 USB-A (USB 3.2 Gen 2) |
| HDMI port | HDMI |
| Display port | DisplayPort |
| Ethernet (RJ-45) port | RJ-45 |
| Audio ports | 1 headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Expansion port | - |
| DVI connector | - |
| VGA connector | - |
| S/PDIF connector | - |
| Card reader | - |
| Accessories included | USB Keyboard & USB Mouse |
| Windows OS | yes |
| Box | Tiny |
| Dimensions (W, D, H), cm | 17.9 x 18.3 x 3.7 cm |
| Color | Black |
| Warranty | 36 months |